Kimya və kimya mühəndisliyi laboratoriyaları
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Kimya mühəndisliyi kafedrasında tədris edilən fənlərə uyğun olaraq laboratoriyalar mövcuddur. BP şirkətinin sponsorluğu ilə açılan bu laboratoriya Ümumi və analitik kimya, Üzvi kimya, Fiziki kimya, Kimya mühəndisliyi olaraq 4 auditoriyaya bölünüb.
Tələbələr ilk kursdan ümumi kimya dərsində nəzəri biliklərə yiyələndikdən sonra praktiki fəaliyyətlə məşğul olur, analitik kimya, üzvi kimya, fiziki kimya, maye mexanikası kimi dərslərdə də bu tendensiya davam edir.
Ümumi kimya laboratoriyasında Ümumi kimya fənlərinə uyğun olaraq təcrübələr aparılmaqdadır. Qeyd edək ki, laboratoriyaya giriş təhlükəsizlik qaydalarına uyğun olaraq ağ xalatda, qoruyucu eynəkdə və xüsusən xanımlar üçün saçları qapalı şəkildə mümkündür. Laboratoriya ümumi kimyanın əsas mövzularının prinsip və anlayışlarını öyrətmək üçün nəzərdə tutulub. Bundan başqa, laboratoriya tələbələrə məlumatların yığılması və analizi, təcrübə hesabatının hazırlanması və məlumat kitablarından istifadəni aşılayır. Kurs ərzində tələbələrə laboratoriyada təhlükəsizlik texnikası qaydaları və dəqiq tədqiqat üsulları öyrədilir. Ümumi kimya fənninin tərkibində həmçinin, qeyri-üzvi maddələrin xassələri və onların çevrilmələri öyrənildiyi üçün bu sahədə olan bütün eksperimentlər praktiki fəaliyyət olaraq keçirilir, tələbələr dərsdə keçdikləri reaksiyaları laboratoriyada aparırlar. Laboratoriyada tədris üçün lazım olan cihazlar və laboratoriya qabları vardır.
Analitik kimya və instrumental analiz dərsinin əsas predmeti kimyəvi analizlərin və hesablamaların aparılmasıdır. Analitik kimya laboratoriyalarında tələbələr əsas olaraq titrləmə metodları, qravimetrik analizləri aparır, spektrofotometr, alov fotometri, özlülüyün təyini üçün viskozimetr kimi cihazların işləmə prinsipləri ilə tanış olurlar. Tərkibində az miqdarda su olan neft və ona bənzər üzvi maddələrin analizinin həyata keçirildiyi və suyun miqdarının dəqiq ölçülməsində istifadə olunan Karl-Fisher aparatı da analitik kimya dərslərində tədris olunur. Qarışıqların tərkibində olan heterogen maddələri çökdürmək üçün istifadə olunan sentrifuqalar digər laboratoriyalarda olduğu kimi analitik kimya laboratoriyasında da vardır və tədris zamanı aktiv şəkildə istifadə olunur. Kimya fənninin tədrisi üçün çoxlu miqdarda distillə olunmuş suya ehtiyac duyulduğunu nəzərə alaraq analitik kimya laboratoriyası distillə suyu cihazı ilə də təchiz olunub. Bundan əlavə, laboratoriyada maddənin pH-ı təyin etmək üçün pH-metr, elektrik keçiriciliyi təyini, yüksək həssas tərəzi, qaz çıxımı ilə baş verən təcrübələri aparmaq üçün sorucu şkaf, quruducu şkaf, yüksək temperaturlu soba, su hamamı, qızdırıcı və maqnitli qarışdırıcı cihazlar mövcuddur. Tələbələr bu cihazlardan müəllimlərin və laboratoriya assistentinin nəzarəti altında yararlanırlar. Bu laboratoriyada sintez reaksiyaları, turşu əsas titrləmələri, entalpiya və istilik çıxımı, kationların təyini, vitamin C-nin titrləmə yolu ilə qatılığının, misin yodometrik təyini kimi təcrübələr aparırlar.
Üzvi kimya laboratoriyasında tələbələr həm dərsdə keçdikləri sintez metodlarını və çevrilmələri öyrənir, həm də həyata keçirilən elmi-tədqiqat işlərində çalışa bilirlər. Ən müasir sintezləri aparmaq üçün lazım olan cihazlarla təmin edilən laboratoriyalarda alınan maddələri bir-birindən ayırmaq üçün istifadə edilən qurğular da vardır. Sintez olunmuş maddələrin saflığını, ərimə və qaynama temperaturlarını laboratoriyada öyrənmək mümkündür.
Fiziki kimya laboratoriyasında fiziki kimya ilə bağlı tədqiqatlar etmək üçün kifayət qədər müasir cihazlar mövcuddur. Tələbələrin sərbəst işləyə biləcəyi cihazların əksəriyyəti kompüter dəstəklidir. Bu cihazlara ion mübadilə sistemi, adsorbsiya kolonları, karbon diokisid mühitində korroziyanın tədqiqi cihazı və digərləri daxildir. Dərs zamanı temperaturun ölçülməsində dəqiqlik və həssaslıq, kimyəvi tarazlıq, müxtəlif yağların emulsiyası üçün emulsiya agentlərin rolu kimi müxtəlif təcrübələr aparılır.
Texnoloji proseslər laboratoriyası kimyəvi, fiziki, və bioloji proseslərin kompüter texnologiyası vasitəsi ilə layihələndirilməsi, istiqamətləndirilməsi, idarə olunması və optimallaşdırılması üçün nəzərdə tutulub. Bu laboratoriyada kimya mühəndisliyində çox geniş istifadə olunan kontrol və avtomatlaşdırma üçün nəzərdə tutulan sistemləri öyrənmək üçün təzyiq, temperatur, axın sürəti, maye səviyyəsi kontrolu cihazları ilə yanaşı, çirkli suların təmizlənməsi üçün istifadə olunan, əks osmos prinsipi ilə çalışan membran təmizləmə qurğusu, kimyəvi reaktor da vardır. Tələbələr sözügedən cihazlarda eksperimental hesablamalar aparmaqla sənayedə baş verən proseslərin necə getdiyini laboratoriya miqyasında müşahidə edə bilirlər.
Təməl işləmlər laboratoriyası tələbələrə, kimya mühəndisliyinin əsas prinsiplərini öyrənməyə və praktikada yerinə yetirməyə imkan verir. Laboratoriya özündə sənaye əhəmiyyətli avadanlıqları ehtiva edir. Bu avadanlıqlara distillə kolonu (fraksiyalı və birbaşa), əks və paralel axın prinsipli istilik mübadilə sistemləri, kütlə transferi və diffuziya cihazı, ion mübadilə qurğusu, qaz absorpsiya və maye-maye və bərk-maye ekstraksiya kolonları, adsorbsiya qurğusu, konveksiyalı qurutma cihazı aiddir. Bu mexanizmlər tələbələri böyükmiqyaslı istehsal prosesləri ilə tanış etmək üçün nəzərdə tutulub. Bu laboratoriyada tələbələr qruplar şəklində işləyir və dərsdə öyrəndikləri bilikləri laboratoriya fəaliyyəti ilə möhkəmləndirirlər.
Mexanika laboratoriyalarında tələbələr mühəndisliyin təməlində duran və sənayedə geniş tətbiq olunan cihazlarla tanış olurlar. Bernulli prinsipini öyrənmək üçün cihaz, soyutma qurğuları, buxar generatoru, turbin, inşaat materiallarının istilik keçiriciliyi cihazı, daxili yanma mühərriki, günəş panelləri sözügedən cihazlara misal ola bilər. Cihazların hər biri kompüterə bağlı olduğundan aparılan təcrübələrin hamısını kompüterlə də idarə edərək müxtəlif simulyasiyalar, hesablamalar və qrafiklər almaq mümkündür.
BMU-da tələbələrin İKT biliklərinin zənginləşdirilməsi üçün geniş imkanlar yaradılır. Kimya mühəndisliyi tələbələri də bu imkanlardan yararlanaraq dərslərdə həm kompüter biliklərini inkişaf etdirir, həm də mühəndislikdə geniş istifadə olunan kompüter dəstəkli dizayn proqramları ilə tanış olurlar. Universitetdə yerləşən kompüter laboratoriyalarında informatika dərsinin bir hissəsi olaraq tələbələr ümumi Microsoft Office proqramlarını, Word, Excel, Powerpoint-i dərindən öyrənirlər. Bundan əlavə CAD/CAM və Proses dizayn dərsinin bir hissəsi olaraq onlar PRO2, ASPEN kimi dizayn proqramları ilə də tanış olurlar. Bu proqram vasitəsilə neft və ya kimya sənayesində genişmiqyaslı proseslərin simulyasiyası edilir.

Chemistry and Chemical Engineering Laboratory
Laboratories are available at the Chemical Engineering Department of Baku Engineering University (BEU) in accordance with the courses taught in the Department. The lab sponsored by BP is divided into 4 audiences: General and Analytical Chemistry, Organic Chemistry, Physical Chemistry, and Chemical Engineering.
After gaining theoretical knowledge from chemistry courses, the students are engaged in practical activities, and this trend continues in the classes, including analytical chemistry, organic chemistry, physical chemistry, and fluid mechanics.
Experiments are conducted in the General Chemistry Lab in accordance with the General Chemistry subjects. It should be noted that in accordance with safety regulations, the access to the lab is possible in white coats, protective glasses. The laboratory is designed to teach the basic principles and concepts of general chemistry. Moreover, the laboratory empowers students to collect and analyze data, prepare a practice report, and use books. During the course, the students are taught safety rules and precise research techniques in the lab. All the experiments in this field are carried out in practice as students learn the properties of inorganic substances and their transformations as part of the general chemistry course, and then the students conduct their reactions in the laboratory. The laboratory has the necessary equipment and labware for training.
The focus of analytical chemistry and instrumental analysis course is to conduct chemical analyzes and calculations. In analytical chemistry laboratories, students conduct titrimetric methods, gravimetric analysis, and familiarize with the principles of operation of devices such as spectrophotometer, flame photometer, viscosimeter for self-determination. Carl-Fisher machine carried out the analysis of oil and similar organic substances containing small amounts of water and used for accurate measurement of water is also taught in analytical chemistry course. The centrifuges used to dissolve heterogeneous compounds are available in the analytical chemistry laboratory as in other laboratories and are actively used in teaching. The analytical chemistry laboratory is also equipped with a distillation apparatus, taking into account the need for a large amount of distilled water to teach chemistry. Moreover, the laboratory has a pH meter for determining the pH of the substance, electrical conductivity, high-precision scales, while suction cups, dryers, high-temperature stoves, water baths, heater and magnetic mixers for experiments with gas. Students use these devices under the supervision of lecturers and laboratory assistants. Synthesis reactions,asid-base titration, enthalpy and thermal output, cation determination, as well as determination of density of vitamin C with by titration iodometric determination of copper and other experiments are carried out in this laboratory.
In the Organic Chemistry Lab, students learn both synthesis techniques and transformations, as well as work on the research work conducted. There are also facilities used for separating substances in the labs, which are equipped with the equipment required for the most advanced synthesis. The purity, melting and boiling temperatures of the synthesized substances can be studied in the laboratory.
The Physical Chemistry Lab has enough advanced devices in order carry out physical chemistry research. Tələbələrin sərbəst işləyə biləcəyi cihazların əksəriyyəti kompüter dəstəklidir. Most devices are free computer assisted. These devices include ion exchange systems, adsorption columns, corrosion monitoring devices in the carbon dioxide environment, and others. During the lesson, experiments such as the accuracy and sensitivity in the measurement of temperature, chemical equilibrium, and the role of emulsion agents for the emulsion of various oils are conducted.
The Laboratory of Technological Processes is envisaged to design, direct, manage and optimize chemical, physical, and biological processes using computer technology. Along with the pressure, temperature, flow rate, and fluid level control devices used to study control and automation systems commonly used in chemical engineering, there are also a membrane cleaning plant, that operates on the principle of reverse osmosis, used to treat dirty waterm and a chemical reactor. Students will be able to observe the processes occurring in the industry at the laboratory scale by performing experimental calculations on these devices.
Fundamentals laboratory allows students to learn and apply the basic principles of chemical engineering. The laboratory contains industrial equipment. These equipments include distillation columns (fractional and direct), reverse and parallel flow heat exchange systems, mass transfer and diffusion devices, ion exchange devices, gas absorption and liquid and liquid extraction columns, adsorption devices, and convective dryers. These mechanisms are designed to introduce large-scale production processes to students. In this lab, students work in groups and reinforce their learnings in the classroom with their lab activities.
In the mechanical laboratories, students familiarize with the basics of engineering and equipments widely used in industry. Devices for the learning of Bernulli process include devices, refrigeration units, steam generators, turbines, thermal conductors of building materials, internal combustion engine, and solar panels. As each of the devices is connected to the computer, it is also possible to run various experiments with the computer and obtain various simulations, calculations and graphs.
BEU offers oppotunities for enriching students' ICT skills. Chemical engineering students also take advantage of these opportunities to enhance their computer skills in their courses and familiarize with computer-assisted design programs commonly used in engineering. As part of a computer science course, students thoroughly learn Microsoft Office programs, Word, Excel, and Powerpoint at the university's computer labs.Moreover, as part of the CAD / CAM and Process Design class, they familiarize with design programs such as PRO2, ASPEN. This program simulates large-scale processes in the oil or chemical industry.