BMU-İNHA İDP məzunları nüfuzlu universitetlərə qəbul olublar
Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Cənubi Koreya Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan beynəlxalq ikili diplom proqramının (BMU-İNHA-İDP) 2025-ci il məzunları dünyanın nüfuzlu universitetlərinin magistratura proqramlarına qəbul olublar.
Həmin məzunların təəssüratları ilə tanış olaq.
İsgəndər Sultanzadə (“Elektrik mühəndisliyi” ixtisasının məzunu):
- Mən Çexiya Respublikasının Brno Texnologiya Universietinin “Elektrik enerjisi mühəndisliyi” ixtisası üzrə magistratura səviyyəsinə qəbul olmuşam. BMU-İNHA İDP-də bakalavr təhsilimdən və ümumilikdə tədris prosesindən çox razı qaldım. Çünki bu proqram tələbələrə yüksək keyfiyyətli təhsil və praktiki biliklər qazandırır. Tədris müddətində əldə etdiyim bilik və təcrübələrin gələcək karyeramda mənə ciddi üstünlüklər verəcəyinə tam əminəm.
Murad İbrahimov (“İnformasiya texnologiyaları” ixtisası):
- Litva Respublikasının Kaunas Texnologiya Universitetinin “Data elmləri və süni intellekt” ixtisası üzrə magistratura səviyyəsinə qəbul olmuşam. BMU-İNHA ikili diplom proqramı mənə həm nəzəri, həm də praktik biliklər qazandırmaqla yanaşı, beynəlxalq səviyyədə rəqabətə davamlı mütəxəssis olmaq imkanı yaratdı. Bu proqram sayəsində həm peşəkar, həm də şəxsi inkişafımda mühüm mərhələ keçmiş oldum. Bunun üçün dövlətimə, müəllimlərimə minnətdaram.
Murad Kərimli (“Elektrik mühəndisliyi” ixtisası):
- "Elektrik mühəndisliyi” ixtisası üzrə İDP-də təhsil almaq mənə nəzəri və praktiki bilikləri birləşdirmək imkanı verdi. Xüsusilə Koreyada təhsil aldığım müddət ərzində beynəlxalq təcrübə qazandım, müasir texnologiyalarla işləmək bacarığımı inkişaf etdirdim. Çin Xalq Respublikasının Nanjing Aeronavtika və Astronavtika Universietinin “Elektrik mühəndisliyi” ixtisası üzrə magistratura səviyyəsinə qəbul olmuşam.
Elşad Cəfərov (“Elektrik mühəndisliyi” ixtisası):
- BMU-İNHA İDP hər kəs kimi mənim də həyatımda mühüm rol oynadı. Həm təhsil, həm də şəxsi inkişaf baxımından mənə dəyərli təcrübələr qazandırdı. Proqram çərçivəsində Cənubi Koreyada yay məktəbində iştirak etməyimiz və son tədris ilimizi İNHA Universitetində davam etdirməyimiz bizi digər tələbələrdən fərqləndirən əsas üstünlüklərdən biri oldu. Bu təcrübə beynəlxalq mühitdə təhsil almaqla yanaşı, yeni bilik və bacarıqlar qazanmağıma, dünyagörüşümün genişlənməsinə, karyera hədəflərimə daha da yaxınlaşmağıma kömək etdi. Mən də “Elektrik mühəndisliyi” ixtisası üzrə Çinin Nanjing Aeronavtika və Astronavtika Universietinin magistratura səviyyəsinə qəbul olmuşam. Düşünürəm ki, təhsilimin bu pilləsində də peşəkar kadr kimi yetişməyim üçün gərəkli biliklər öyrənəcəm, əhəmiyyətli təcrübələr qazanacam.
Qeyd edək ki, 2020-ci ildən gerçəkləşdirilən BMU-İNHA İDP-yə indiyədək qəbul edilən 400 tələbənin 143 nəfəri məzun olub. 3+1 tədris modelinə əsasən hazırda İNHA Universitetində IV kursda 114 tələbə təhsilini davam etdirir. Proqramın icra müddəti Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 22 iyul 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə 2030-cu ilədək uzadılıb.

The 2025 graduates of the international dual diploma program (BEU-INHA DDP) implemented between Baku Engineering University and INHA University of the Republic of South Korea have been admitted to master's programs of prestigious universities around the world.
Let's get acquainted with the impressions of these graduates.
Isgander Sultanzadeh (graduate of the "Electrical Engineering" specialty):
- - I have been admitted to the master's degree program in the specialty "Electrical Power Engineering" at the Brno University of Technology in the Czech Republic. I was very satisfied with my bachelor's degree and the overall educational process at BEU-INHA DDP. Because this program provides students with high-quality education and practical knowledge. I am fully confident that the knowledge and experience I gained during my studies will give me serious advantages in my future career.
Murad Ibrahimov (Information Technology specialty):
- I was admitted to the Master's degree program in the specialty "Data Science and Artificial Intelligence" at Kaunas University of Technology, Republic of Lithuania. The BEU-INHA dual degree program provided me with both theoretical and practical knowledge, and also allowed me to become an internationally competitive specialist. Thanks to this program, I have passed an important stage in both my professional and personal development. I am grateful to my state and teachers for this.
Murad Karimli (Electrical Engineering specialty):
- Studying at the DDP in the specialty "Electrical Engineering" gave me the opportunity to combine theoretical and practical knowledge. Especially during my studies in Korea, I gained international experience and developed my skills in working with modern technologies. I was admitted to the Master's degree program in the specialty "Electrical Engineering" at Nanjing University of Aeronautics and Astronautics, People's Republic of China.
Elshad Jafarov (Electrical Engineering specialty):
- BEU-INHA DDP played an important role in my life. It gave me valuable experiences in terms of both education and personal development. Participating in a summer school in South Korea as part of the program and continuing our final academic year at INHA University was one of the main advantages that distinguished us from other students. This experience helped me gain new knowledge and skills, broaden my worldview, and get closer to my career goals. I have also been admitted to the Nanjing University of Aeronautics and Astronautics in China for a master’s degree in “Electrical Engineering”. To my mind, at this stage of my education, I will learn the necessary knowledge and gain significant experience to develop as a professional.
Of note, 143 of the 400 students who have been accepted to the BEU-INHA DDP, which has been implemented since 2020, have graduated. Currently, 114 students are studying in the 4th year at INHA University based on the 3+1 educational model. The implementation period of the program was extended until 2030 by the Decree of President Ilham Aliyev “On additional measures to increase the international competitiveness of the higher education system in the Republic of Azerbaijan” dated July 22, 2025.